Marka osobista

Czym personal branding nie jest…

Kreacja wizerunku, budowanie marki osobistej… personal branding… nazw jest sporo, żadna wg. mnie do końca nie oddaje tego co jest moją wielką pasją i istotą mojej pracy.

Nie mam zamiaru konstruować neologizmów czy też testować kolejnych zapożyczeń, czuję jednak potrzebę podzielenia się tym czym w mojej ocenie personal branding nie jest i czym nigdy nie powinien się stać.

Ta potrzeba wynika wprost z pytania jakie niedawno mi zadano. Cytować nie będę, gdyż pamięć już zdecydowanie nie ta ;), ale meritum pytania można by sparafrazować tak: Jakiej spektakularnej zmiany czyjejś osoby dokonałaś?

 

Zacznę jednak od początku…

Definicja?

Budowanie marki osobistej to przede wszystkim podejmowanie świadomych decyzji. I w zasadzie na tym mogłabym zakończyć, bo dalej jest już tylko zestaw narzędzi, którymi im wprawniej się posługujesz tym lepsze efekty osiągasz – jak w każdej dziedzinie życia.

Z jakiegoś jednak powodu często spotykam się z przekonaniem, że kreacja wizerunku osobistego to tworzenie zasłony dymnej, która nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Prawda jest zgoła inna i w dodatku bardzo prosta.

Czary?

Personal branding / budowanie marki osobistej / kreacja wizerunku to nie żadne czary ani oszustwo. To raczej zdanie sobie sprawy z faktu, że każdy z nas jakiś wizerunek w oczach innych ludzi posiada, czy to mu się podoba czy nie. A jeśli już tę świadomość mamy to możemy równie świadomie zdecydować czy nas to obchodzi czy nie.

A co mnie to obchodzi?

Znam osoby, które kwestie wizerunkowe mają za nic i świetnie sobie radzą zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym, ale znam też takich, dla których ich własny wizerunek jest największą kłodą pod nogami, z którą przyszło im się zmierzyć.

Każda decyzja, którą podejmujesz wywiera wpływ na to jak jesteś odbierany /a. Nie dajmy się jednak zwariować, nie chodzi też o programowanie najmniejszego kroku (choć i takich ludzi spotykam na swojej drodze).

Wartości

Kreowanie wizerunku na wszystkich jego etapach powinno być oparte na wartościach, jakimi kierujesz się w życiu. Wszystko to co pokazujesz powinno wypływać z Ciebie samej / samego. Wtedy nie tylko masz gwarancję, że Twój wizerunek jest spójny z tym co robisz i jaki/a jesteś, ale też gwarantujesz sobie wiarygodność, która w mojej ocenie jest niezwykle ważna, szczególnie dzisiaj.

Zasady

Znajomość norm i zasad ułatwia życie, a świadomość skutków konkretnych działań pozwala podjąć Ci decyzję, które z tych zasad chcesz łamać. Tak – łamanie zasad też jest doskonałym narzędziem kreacji wizerunku. Wszystko sprowadza się do tego, żebyś to Ty panował/a nad tym jak widzą Cię inni (na tyle na ile jest to możliwe ;)), a nie Twój wizerunek determinował to kim jesteś, kim się stajesz i co robisz.

Spektakularne zmiany

A wracając do spektakularnych zmian… Często zmiana wizerunku jest spektakularna, a że takie zmiany są powodem lub skutkiem zmian w życiu (mentalnych, sercowych, zawodowych…) to można odnieść wrażenie, że trener wizerunku jest magikiem :)… ale prawda jest taka, że nim nie jest. Jeśli w kimś zachodzą tak głębokie zmiany to składa się na to wiele czynników i na większość z nich personal brander (to chyba najbrzydsze z możliwych określeń) nie ma wpływu. Może on być jedynie doradcą, w jaki sposób dopasować zewnętrzne oznaki naszego jestestwa do tego co siedzi w naszych sercach i umysłach.

 

 

One thought on “Czym personal branding nie jest…

  1. Dobry tekst 😉 dla uzupełnienia polecam jeszcze zapoznać się z tym (czyli o czym personal branding JEST 😀 ) alterweb.pl/-na-czym-polega-personal-branding i można podbijać świat!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *