Rozwój

Lektury silnej marki osobistej vol.1

Coraz częściej dostaję pytania co czytać, gdzie szukać informacji na temat budowania silnej marki osobistej.

Moim zdaniem nie ma jeszcze idealnej książki, która choć pobieżnie dotykałaby wszystkich istotnych dla mnie sfer, ale na początek mogę polecić Ci kilka pozycji, które pomogą zrozumieć Ci złożoność zjawiska i kilka takich, które po prostu warto przeczytać, bo można się z nich sporo nauczyć.

Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym. Daniel Kahneman.

Szerzej pisałam o tej książce tutaj. Jedna z bardziej fascynujących podroży jakie przeżyłam. Na podstawie eksperymentów i badań tłumaczy mechanizmy ludzkich osądów i wyborów. Noblista prowadzi też polemikę z innymi poglądami na te zjawiska wskazując plusy i minusy obu podejść. Dla mnie niesamowita.

Błądzą wszyscy (ale nie ja). Elliot Aronson, Carol Tavris.

Autorzy tłumaczą dlaczego jesteśmy tak przekonani o własnych racjach, dlaczego tak trudno zasypać wojenny topór pomiędzy małżonkami, politykami czy narodami, dlaczego samousprawiedliwienie często układa scenariusz naszego życia. Zanim podejmiesz rozgorzałą dyskusję lub przyjmiesz jakość aktualnego życia jako nieuniknioną, warto zajrzeć do tej książki.

Wydawnictwo Smak Słowa zagościło zresztą u mnie na dobre. Książki wydane ich nakładem, które czekają na mojej uginającej się pod ich ciężarem półce to:

Dam znać po przeczytaniu 🙂

Siła nawyku. Dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie. Charles Duhigg.

Pozostajemy w sferze funkcjonowania ludzkiego umysłu. Zabierając się za tę książkę nie byłam nastawiona zbyt entuzjastycznie, ale jak się okazało moje obawy były kompletnie nieuzasadnione. Autor tłumaczy w jaki sposób powstają nawyki i jak można je zmieniać. To co jednak dla mnie było największą wartością, to uświadomienie sobie jak wiele czynności i zjawisk w naszym życiu bazuje właśnie na nawykach, z których często nie zdajemy sobie sprawy.

Zaczynaj od dlaczego. Jak wielcy liderzy inspirują innych do działania. Simon Sinek.

Choć książka traktuje o tym jak jednostki i organizacje mogą inspirować i wpływać na życie tysięcy ludzi, to dla mnie jest to przede wszystkim podstawa działania dla każdej silnej marki osobistej. Poznać swoje DLACZEGO to pierwszy krok. Więcej o tej pozycji możesz przeczytać tutaj.

Jesteś marką. Jak odnieść sukces i pozostać sobą. Joanna Malinowska Parzydło.

Wreszcie polskie nazwisko :). I wreszcie książka o marce osobistej. Zarówno blog jak i książka są godne polecenia i warto się z nimi zapoznać. Nie ma tu szybkich recept, ale na pewno można poczuć czym powinna być silna marka osobista i co jest w niej na prawdę istotne. Więcej tutaj.

Magia słów. Jak pisać teksty, które porwą tłumy. Joanna Wrycza-Bekier.

Tu przechodzimy do komunikacji w czystej postaci – operowania słowem. O tej książce też już wspominałam. Na nowo zakochałam się w języku polskim. Dziś kiedy wszyscy stawiają na komunikację wizualną, warto mieć w zanadrzu tajną broń – oręż Twojego ojczystego języka, który nie jest wcale taki niewdzięczny jak mi się wydawało.

Współbrzmienie. Znajdź wspólny język z odbiorcami Twojej prezentacji. Nancy Duarte.

Od słowa do słowa i znaleźliśmy się przy genialnej pozycji dotyczącej sztuki prezentacji. Autorka prowadząc czytelnika krok po kroku przez przygotowanie prezentacji i jej doskonałe przedstawienie, tłumaczy również dlaczego konkretne elementy są takie istotne. To nie tylko zbiór narzędzi, to klucz do opowiadania historii, wykorzystywania wszystkich dostępnych Ci zasobów, to klucz do umysłów publiczności. Nieco więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj.

Design Thinking. Dla przedsiębiorców i małych firm. Beverly Rudkin Ingle.

Mała żółta książeczka. Tak pomyślałam na początku, ale to co jest w środku zaskakuje nie tylko prostotą podania, ale też możliwością wdrożenia w zasadzie od zaraz. Autorka nie skupia się na teoretyzowaniu. Prostym językiem tłumaczy koncepcję, a następnie przy pomocy prostych ćwiczeń pokazuje, jak zmienić swoje myślenie o własnej stronie internetowej, sklepie czy każdej innej formie biznesu jaką prowadzisz. Takie holistyczne ujęcie jest nieodzowne w dzisiejszych realiach. W kontekście marki osobistej pozwala zatrzymać się i zdać sobie sprawę ile punktów styku ma z nią Twój odbiorca, o które możesz nie dbać w świadomy sposób. Sprawdź czy tak właśnie jest.

Rework. Jason Fried, David Heinemeier Hansson.

No i coś lekkiego na koniec. Rework to pozycja zupełnie inna niż te, do których przywykłam. Nie znajdziesz tu ogromu badań naukowych i eksperymentów. Znajdziesz jednak doświadczenie ludzi, którzy stosując kilka prostych zasad, obalają mity i mody dotyczące prowadzenia własnego biznesu czy jakiejkolwiek działalności. Nie ma przerostu formy nad treścią. I choć może nie znajdziesz tu niczego odkrywczego, to w pogoni za sukcesem ta książka może pomóc przypomnieć Ci co jest najważniejsze w tym co robisz i na czym warto się skupić.

2015 to był dobry rok dla mnie i dla książek. To co widzicie to tylko niewielka część, tego co udało mi się przeczytać. Mam nadzieję, że 2016 będzie jeszcze lepszy. A jakie książki Ty możesz mi polecić?

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *