Rozwój, Marka osobista, Komunikacja i marketing

Czy wiesz dlaczego robisz to co robisz?

W „moim” Internecie wielokrotnie spotkałam się ze wzmiankami na temat Simona Sineka i jego wystąpienia na TED.

(jeśli nie miałeś okazji, to możesz obejrzeć je tutaj).

Widziałeś? Robi wrażenie?

Na mnie zrobiło.

To takie proste – każdy w zasadzie może komunikować się wg złotego kręgu, choć rzeczywiście mało kto to robi. Odkrywcze? – i tak i nie. Zajmując się całe swoje życie zawodowe komunikacją, zawsze starałam się zaczynać od tego co ja nazywam fundamentem – czyli tego co Sinek nazywa DLACZEGO. Czy jednak zawsze się to udaje? Oczywiście, że nie. Niezwykle istotne jest by fundament ten nie został zagrzebany pod gładkimi warstwami komunikacji. Konieczna do tego jest „uważność” na każdym etapie projektowania komunikacji – a proces ten zaczyna się zdecydowanie wcześniej niż nam się wydaje.

Wracając jednak do samego wystąpienia – dla mnie to było zdecydowanie za mało. Sięgnęłam więc po książkę Sineka „Zaczynaj od dlaczego. Jak wielcy liderzy inspirują innych do działania.”

Minusy na początek

Moje pierwsze wrażenie nie było najlepsze. Wystąpienie na TED było dynamiczne, zwięzłe, ożywcze. Książka po pierwszych kilkudziesięciu stronach wydała mi się mocno przegadana. Miałam wrażenie, że autor co chwile powtarza te same treści.

Drugim minusem w mojej ocenie było rozbijanie i rozwałkowywanie przykładów, które autor przytacza. Najczęściej jest to historia firmy Apple. Została „przemaglowana” na wszystkie możliwe sposoby. Na szczęście nie jest to jedyny wykorzystany przykład.

Poza tymi drobnymi minusami książka ta była dla mnie niczym spojrzenie w lustro, gdzie za moimi plecami mogłam znów ujrzeć (tym razem z nieco innej perspektywy) moje dotychczasowe życie.

Złoty krąg

Sławne wystąpienie stanowi skrót głównej teorii książki. Złoty krąg to schemat opisujący funkcjonowanie działalności ludzkiej (w książce głównie opiera się na organizacjach, ale doskonale pasuje też do działalności mojej lub Twojej i to nie tylko w sferze zawodowej).

Głównym założeniem złotego kręgu jest zmiana kierunku komunikacji. W większości przypadków wygląda to tak:

CO robię – JAK to robię – DLACZEGO to robię

Sinek uważa, że firmy, które odniosły spektakularne sukcesy komunikują się inaczej:

DLACZEGO – JAK – CO

Komunikacja to jednak nie wszystko. W dalszej części książki autor przekonuje, że każde działanie firmy (wg mnie każde działanie na poziomie jednostki) powinno być konfrontowane z wewnętrznym DLACZEGO. Tylko zgodność tego CO robimy i JAK to robimy z wewnętrznym kompasem DLACZEGO zapewnia spójność (i spokój ducha).

Biologia

Odkąd pamiętam, w centrum mojego zainteresowania zawsze był człowiek. Nie zostałam lekarzem tylko dlatego, że robi mi się słabo na widok krwi. Fascynuje mnie jednak biologiczne podłoże funkcjonowania ludzkiego umysłu. A co to ma wspólnego z książką Sineka?

Otóż łączy on swoją teorię złotego kręgu z budową ludzkiego mózgu. Opisuje funkcje układu limbicznego i kory nowej oraz to w jaki sposób ich niedoskonałości wpływają na ludzkie działania i komunikację.

Często ciężko powiedzieć, dlaczego coś wydaje nam się słuszne, ale „czujemy”, że tak własnie jest. To, że nie potrafisz tego wyjaśnić wynika właśnie z faktu, że układ limbiczny „podejmuje decyzje”, ale „nie potrafi mówić”, a kora nowa, która odpowiada za mowę, próbuje sobie z tym poradzić.

Prawo dyfuzji

Sinek odwołuje się też do prawa dyfuzji, którego zrozumienie pozwala odpuścić sobie przekonywanie sceptycznych grup odbiorców i bez wyrzutów sumienia skupić się na inspirowaniu tej niewielkiej garstki, która chce nas słuchać. Możliwe to będzie jednak tylko wtedy, kiedy nasze DLACZEGO będzie klarowne i komunikowane z pasją. Jeśli uda Ci się spełnić te dwa warunki, zyskasz najwierniejszych ambasadorów swojej marki, którzy z radością poniosą ją niczym płomień olimpijski, jako dar dla reszty świata.

Twoje DLACZEGO a Twoja marka

Planując karierę (lub po prostu zaczynając ścieżkę zawodową) część osób jasno określa swoje cele i miejsce do którego chce dotrzeć. Inni pozwalają się nieść nurtowi wypadków. Często jednak spotykam ludzi pochłoniętych pracą, która ich męczy i wypala. Zastanawiam się wtedy co ich właściwie trzyma na tych stanowiskach. Zapytani odpowiadają: „kredyty”, „jest ciężko, ale jakoś trzeba zarabiać”, „myślisz, że gdzie indziej będzie lepiej?”… Po przeczytaniu tej książki jestem przekonana, że nie odkryli swojego DLACZEGO lub zamknęli je w jakimś ciemnym miejscu.

Chcąc zbudować silną i autentyczną markę osobistą przede wszystkim powinieneś wiedzieć DLACZEGO robisz to co robisz. Każdą decyzję filtruj przez to niezwykle gęste sito, a szybko przekonasz się jaką wolność i spójność to daje.

Czy Ty określiłeś już swoje DLACZEGO?

 

2 thoughts on “Czy wiesz dlaczego robisz to co robisz?

  1. Witaj Agnieszko! Cieszę się, że w tym artykule piszesz o złotym kręgu Sineka. DLACZEGO jako przyczyna działań bardzo do mnie przemawia. Ja już swoje „dlaczego” znalazłam, teraz próbuję pomóc w tym bliskiej mi osobie, która dokładnie tak jak piszesz, jest wypalona w swojej pracy, zmęczona i zniechęcona do czegokolwiek. Nie pieniądze powinny być motorem działania, a bonusem z niego wynikającym.
    Dążę do tego, aby moja pasja była moją pracą, chciałabym też aby otaczali mnie także ludzie, którzy zajmują się swoją pasją zawodowo, bo to szczęśliwi ludzie.
    Proszę o kciuki, aby udało mi się pomóc bliskiej mi osobie, to dla mnie bardzo ważne, a wierzę, że wszelkie wsparcie, także w myślach innych osób, pomoże mi.
    Pozdrawiam serdecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *