Rozwój

Trendy 2019 – czy jest się czym przejmować?

Julia Izmałkowa, którą szczerze podziwiam, mówi

fuck trends

Ja mówię

know trends and then decide.

Na początek jednak trzeba sobie odpowiedzieć co jest trendem a co nim nie jest i czy istnieją takie obszary gdzie trendy okazują się przydatne.

Trend or not trend

Trend to według SJP istniejący w danym momencie kierunek rozwoju w jakiejś dziedzinie. W DANYM MOMENCIE. To że w danym momencie istnieje jakiś kierunek nie musi oznaczać, że ten kierunek będzie istotny jutro, za tydzień czy za rok. Ba, nie musi nawet oznaczać, że będzie w ogóle istniał.

Idąc dalej. Jeśli mówimy, że w marketingu istnieje trend komunikacji opartej na emocjach czy H2H, to w zasadzie jest to zgodne z rzeczywistością. Taki kierunek rzeczywiście w tym obszarze istnieje. Jest to jednak również opis pewnego stanu rzeczywistości, która nie rozpoczęła się wczoraj. Patrząc szerzej niż tylko na marketing dostrzeżemy bez trudu, że emocje są bardzo ważnym elementem podejmowania decyzji od zawsze, wynikają bowiem z cech gatunku ludzkiego. Zweryfikowane dowody naukowe w tym obszarze nie są jednak z nami od stuleci. Dodatkowo biznes zdecydowanie ma tendencję do późnego wdrażania odkryć naukowych, szczególnie w obszarze nauk społecznych.

Całość kontekstu jest jeszcze bardziej złożona. Zarówno biznes, jak i marketing potrzebuje szybkich i skutecznych rozwiązań, a takie często po prostu nie istnieją. Upraszczamy więc na potęgę co się da (i to czego się nie da), aż brzmi tak dobrze, że daje nam poczucie bezpieczeństwa i pozwala uspokajać nerwy związane z ryzykiem, które niesie każdy biznes. Czy oznacza to, że wykorzystanie emocji w komunikacji to tylko ładnie brzmiący slogan? Nie. To po prostu uproszczenie, a nie recepta na sukces.

I to nadal nie wszystko. To że zdajemy sobie sprawę z tego jak istotne są emocje, wcale nie znaczy, że umiemy z całą pewnością przewidywać i w związku z tym projektować komunikację w taki sposób, by u każdego powodowała z góry założoną reakcję. Ludzie i ich emocje bywają nieprzewidywalni.

Skala skali nie równa

Bez wątpienia możemy obserwować zmiany społeczne dotyczące zarówno stylu życia, konsumpcji mediów, wykorzystania technologii i nieskończonej liczby innych czynników i zjawisk. W skali makro mają one sens i pokazują jak się rozwijamy jako gatunek, społeczeństwa a nawet grupy. W skali mikro okazują się one jednak często bezużyteczne. I zrozumienie tej podstawowej różnicy jest moim zdaniem kluczowe, by nie dać się zapędzić w kozi róg pędząc za rozwiązaniami kryjącymi się w trendach.

Drugim istotnym czynnikiem jest świadomość konieczności badania konkretnego przypadku, konkretnej grupy odbiorcówi wtedy ewentualne odnoszenie wyników dedykowanych badań do szeroko obserwowanych trendów.

Trzecim – nie nadużywanie słowa trendy. Nie każda wróżba jest trendem. Jeśli więc chcesz wśród nich szukać inspiracji to zwracaj uwagę kto i na jakiej podstawie je konstruuje. Czy są to wyniki analiz danych, badań przekrojowych lub podłużnych, czy raczej opinie wynikające czasem z nawet z ogromnego doświadczenia, ale jednak opinie. I one też są ok, tyle, że nie należy kłaść ich na wadze i sprawdzać, które więcej ważą.

Zamiast więc próbować zapewnić sobie złudne poczucie bezpieczeństwa, bacznie obserwujmy zmiany makro i badajmy stany mikro, a potem podejmujmy decyzje. Pamiętajmy też, że nie daje to żadnych gwarancji, ale krytyczne myślenie i rzetelne badania zwiększają prawdopodobieństwo sukcesu, a dobrze przygotowane raporty dotyczące trendów mogą być ogromną dawką inspiracji i polami poszukiwań innowacji w każdej skali.

Jak wróżyć* to na całego

*słowo wróżyć występuje tu w zdecydowanie innym niż dosłowne znaczenie 🙂

Zupełnie niezwykłym i bardzo interesującym przykładem prognozowania przyszłości i to bardzo odległej, jest niedawno wydana książka Far FutureNatalii Hatalskiej. Przyjęta metodologia zakładała analizę filmów science fiction. Ich dobór również nie był przypadkowy, co zresztą w książce jest szczegółowo opisane. Czy zaprezentowane scenariusze się sprawdzą? Czy powinny być podstawą podejmowania decyzji biznesowych?Nie wiem i nie wiem. Zdecydowanie jednak znajomość przynajmniej kilku z możliwych scenariuszy pozwala o przyszłości myśleć w sposób nieco bardziej ustrukturyzowany, nawet jeśli w niektórych osobach będzie wzbudzała tylko chęć polemiki. Merytoryczna dyskusja zawsze jest wartościowa. Książka zawiera również wyniki badań dotyczących oceny prawdopodobieństwa poszczególnych scenariuszy. To że ludzie wierzą, że coś się stanie za 50 lat nie oznacza, że to się wydarzy.Na pewno jednak mówi coś o kondycji badanych / ludzi dzisiaj.

O tym dlaczego warto wyobrażać sobie różne wersje przyszłości (i jak je testować już dzisiaj) możesz sprawdzić w wystąpieniu Anab Jain.

Takie szerokie spojrzenie wydaje mi się niezwykle cenne zarówno w kontekście rozwoju ludzkości i kierunku, którym ostatecznie podąży, jak i biznesów, które budujemy każdego dnia.

Gdzie te trendy?

Na koniec małe zestawienie (na pewno nie pełne) tego w jakich obszarach tworzone są zestawienia trendów. Z niektórych sama korzystam, inne pokazuję raczej jako ciekawostkę. Można znaleźć tu ogrom inspiracji. Mnie i moich klientów często zmusza to do zadawania pytań, które nie przyszły nam wcześniej do głowy. Na etapie budowania strategii, poszukiwaniu obszarów innowacyjności czy ulepszania usług już funkcjonujących to ciekawy punkt wyjścia do pobudzania myślenia i rozmów.Dyskusja oparta o sensowne argumenty zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Sprawdź więc osobiście kto może Ci ich dostarczyć, kto zaś tylko ulega trendy gorączce.

Ludzie, biznes, technologia i design

 1. Fjord Trends 2019 
 2. New Normal 2019/20 (krótki opis tych trendów)
 3. The Future is urban (20018/2019)
 4. Customer Service/Customer Experience Predictions for 2019 (Forbes)
 5. Trendy technologiczne na 2019 rok według Cisco
 6. 2019 Visual Trends to be Aware of [Infographic]
 7. Baker’s Dozen of 2019 Trends
 8. Synerise forecast: Technology Trends to Watch in 2019Synerise Business Forecast for 2019: Digital Transformation
 9. 4 trendy w produkcji, które zdominują przemysł w roku 2019
 10. The Future 100: 2019
 11. Konsument 2018 (PTBRiO)
 12. 5 trends for 2019 (Trendwatching)

Content marketing & social media

 1. See what made The 2019 Topics & Trends Report from Facebook IQ
 2. 85+ Expert Predictions for Content Marketing in 2019
 3. Tędy po trendy w Social Media 2019
 4. Trendy w social media 2019
 5. Social trendy w 2019

Coraz częściej można znaleźć też raporty dotyczące trendów w określonej branży lub segmencie. Kilka przykładów poniżej, celowo nie zamieszczam szerszej listy – byłaby ona po prostu nieskończona. Nie ważne czy jesteś fryzjerem, projektantem biżuterii, dentystą, przedszkolanką czy socjologiem. Ktoś na pewno o Tobie pomyślał. Pytanie tylko czy te zestawienia „trendów” nie są czasem rejestrem tymczasowych mód, zapisem zjawisk, które w wieloletniej perspektywie stracą na znaczeniu, sposobem na zwiększenie ruchu na stronie? A może rzetelnie przedstawiają sytuację w Twojej branży i pomagają podejmować decyzje? Chętnie poznam Twoje zdanie.

Transport i logistyka

PwC CEE Transport & Logistics Trend Book 2019

Branża spożywcza

Whole Foods Market unveils top 10 food trends for 2019

Jak będzie wyglądać 2019 rok na rynku napojów? 6 najważniejszych trendów

Nauka i rozwój

2019 Learning & Development Trends—10 Expert Predictions

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *