Rozwój, Marka osobista

Sprawdź czy masz zadatki na markę premium

Długo czekałam na tę pozycję książkową.

Od dłuższego czasu śledzę bloga jestesmarka.pl Joanny Malinowskiej – Parzydło. Trafiając na jej słowa w sieci po raz pierwszy, szybko zorientowałam się, że stanie się jednym z moich autorytetów w temacie budowania marki osobistej.

Budując swoje doświadczenia i przekonania od blisko 10 lat często spotykałam się z niezrozumieniem w kwestii przywiązywania tak wielkiej wagi do wartości, jakimi kierują się ludzie w życiu zawodowym i prywatnym, ich autentyczności i spójności oraz komunikacji pełnej szacunku dla siebie i innych. Tak więc odkrycie, że są ludzie, którzy konsekwentnie nie zgadzają się na bylejakość, była dla mnie nie tylko inspirująca, ale wręcz wyzwalająca.

Ale do rzeczy… Poniżej moje wrażenia po przeczytaniu książki.

Podstawa budowania marki osobistej to…

Jak po tych pierwszych słowach się domyślacie nie będę odwodzić Was od pomysłu przeczytania książki „Jesteś Marką. Jak odnieść sukces i pozostać sobą”. Jeśli jednak szukacie pigułki szczęścia, która powie Wam jak stać się gwiazdą w dwa tygodnie to warto poszukać innej pozycji.

Już we wstępie pojawia się to co dla mnie jest najistotniejsze w budowaniu marki osobistej:

  1. nacisk na autentyczność
  2. oparcie własnej marki na wartościach
  3. zaznaczenie roli obietnicy, którą składa marka osobista i wagi jej dotrzymania

Silną markę osobistą można budować wyłącznie wtedy, jeśli jest się świadomym siebie. Inaczej można zbudować markę rozpoznawalną, ale pozbawioną wiarygodności.

I właśnie to podejście pozwala określić…

… czy jesteś oryginałem, biegłym naśladowcą swojego idola lub konkurenta, czy może marką masową, jakich wiele.

Nie jest to pozycja dla wszystkich, co zresztą Autorka zaznacza kilkukrotnie. Pokrywa się to z Jej poglądem, że budowanie silnej marki osobistej jest zarezerwowane dla wybranych. I choć nie mogę się z tym do końca się zgodzić, na pewno warto poznać argumentację takiego punktu widzenia.

Niemniej jednak w książce znajduje się wiele spostrzeżeń, które stanowią dla mnie kwintesencję idei budowania marki osobistej.

… każdy ma taką markę, na jaką zasłużył, i takich doradców, jakich potrzebuje.

 

Zaufanie i inne cegiełki

Joanna Malinowska – Parzydło sporo miejsca poświęca zaufaniu. Wskazuje też na korzyści płynące z budowania marki osobistej w życiu zawodowym i prywatnym. Książka obszernie tłumaczy istotę marki osobistej – Autorka dokłada wszelkich starań, by czytelnik zrozumiał tę ideę. Nie ma tu szybkich recept, jest za to dużo trudnych pytań, które warto sobie zadać.

Zastanów się, czyje marzenia i cele realizujesz w swoim życiu, czyimi zasadami się kierujesz, czyim wartościom jesteś wierny.

Jak przystało na silną markę, Autorka przytacza liczne przykłady z własnego życia, które wzmacniają jej (tak istotną przy budowaniu marki osobistej) wiarygodność.

Komunikacja

Jest to jeden z głównych czynników sukcesu marki osobistej i właśnie dlatego musi ona być celowa. Są to niezwykle istotne słowa w obliczu zalewu nieistotnymi komunikatami. Jesteśmy bombardowani danymi, opiniami, „mądrościami”, które nie wnoszą niczego wartościowego do naszego życia. Czy na prawdę masz, aż tyle czasu, by marnować go na nieistotną komunikację? Ja mam dziś odwagę, by powiedzieć, że nie.

Gadanie dla gadania lub dla własnej korzyści oraz publikowanie bez celu stawiają Cię w gronie ludzi „spamujących” świat bezwartościowymi informacjami, komunikujących się w sposób nieprofesjonalny.

Każdy ma swój Internet

Nie mogłam pozbyć się poczucia, że nasze „Internety” są podobne. Odwołania Autorki do konkretnych wystąpień TED, książek i prac czy zjawisk, prowadziły mnie po dobrze już znanej ścieżce. Cóż za niesamowite uczucie. Warto jednak w tym miejscu zastanowić się ile wartości w Twoje życie wnosi Internet. Biorąc pod uwagę jak dużo czasu spędzasz w sieci, dołóż starań by każda wizyta wnosiła coś ważnego w Twoje życie.

Subiektywny punkt widzenia Autorki

Książka jest wybiórczym zbiorem doświadczeń i przekonań, które niektórym dadzą sporą dawkę inspiracji do zastanowienia się nad sobą i swoją marką, innych zapewne pozostawią w niedosycie. Uważam, że to pozycja dla osób, które nie wiedzą od czego zacząć lub nie są pewne jak pojęcie budowania marki osobistej rozumieć, bo jak już wielokrotnie podkreślałam, pomimo jego ostatniej „popularności” powierzchowne traktowanie tematu jest dość powszechne i krzywdzące, również dla tych, którzy próbują je wprowadzać w życie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *