Marka osobista

Reputacja – bezcenna…

Marka to szerokie i wrażliwe pojęcie, składa się na nią mnóstwo elementów.

Marka osobista jest jeszcze bardziej krucha, bo dotyczy ludzi, którzy z natury są emocjonalni i emocje wzbudzają.

Gorącym tematem numer jeden wśród doniesień mediów różnej maści są treści artykułów, które ukazały się w ostatnim czasie na łamach „Wprost”, a które dotyczą znanego wszystkim dziennikarza i prezentera telewizyjnego, choć w pierwszym z nich jego nazwisko w ogóle nie pada.

Jaką pewność ma opinia publiczna, że wersja przedstawiona przez tygodnik jest tą prawdziwą? Na chwilę obecną niewielką. Dziennikarstwo to trudna sztuka, za pewne niedługo przekonamy się jak rzetelni byli dziennikarze „Wprost”.

Mleko się rozlało

Niemniej jednak kolokwialnie mówiąc „mleko się rozlało”. Praca nad marką osobistą, jej budowanie przez lata i dbałość o zachowanie jej spójności (nie mylić z nieskazitelnością) łatwo zniweczyć i czasem sam zainteresowany ma najmniej do powiedzenia.

Reputacja jest jednym z najważniejszych elementów budowania trwałej i rozpoznawalnej marki. Nie można przecenić jej wartości – jest bezcenna. Utrwalona reputacja może nie tylko zapewnić stały wzrost wartości marki osobistej, może też z powodzeniem uchronić ją przed częścią kryzysów wizerunkowych. Niestety nie uchroni przed wszystkim. Jaki jednak jest wpływ skandali na marki osobiste? Jak oceniać ich reputację po zakończeniu skandalu? Każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie. Wśród znanych tego świata roi się od przykładów, że nawet więzienie nie musi oznaczać upadku marki (np. Martha Stewart), ale i od takich gdzie samo oskarżenie zniszczyło nie tylko pieczołowicie budowaną markę danej osoby, ale też jej życie. Dużą rolę odgrywa tu sprawa podstawowych wartości marki (jej obietnicy) i tego na ile dany kryzys zbieżny jest z kryzysem tychże wartości. W przypadku niskiej korelacji na tym polu jest duża szansa, że można taką sytuację przetrwać bez większego szwanku lub nawet wykorzystać w dalszej drodze ku silnej marce, jeśli jednak podważone zostały fundamenty danej marki to droga odbudowy może być bardzo trudna lub wręcz niemożliwa.

Twój najcenniejszy zasób

photo-1414637104192-f9ab9a0ee249

Reputacja to bardzo wrażliwa materia, by ją zniszczyć nie potrzeba żadnych dowodów. Domysły, doniesienia anonimowych informatorów, plotki… to wszystko działa bardzo negatywnie na odbiór marki. Oczywiście jest wiele innych czynników wpływających na Twoją reputację. Jak ustrzec się przed nimi – dotrzymuj składanych obietnic, nie udawaj kogoś kim nie jesteś, a jeśli chcesz być wiarygodny w swojej dziedzinie, zadbaj o to by być najlepszym dowodem na swoją wiedzę, umiejętności i przekonania.

Niestety domniemanie niewinności rzadko jest obowiązującą zasadą. Wyroki opinii publicznej zapadają na podstawie mniej lub bardziej racjonalnych skojarzeń, strzępków informacji i przede wszystkim wolnej interpretacji danych. Wyroki Twoich potencjalnych Partnerów i Klientów również. Reputacja to jeden z Twoich najcenniejszych zasobów – dbaj o nią.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *