Rozwój, Książki

Praca, upór i wszystkie te niemodne wartości…

Mądrzej, szybciej, lepiej – Charles Duhigg

Książki Duhigga czyta się bardzo szybko. Takie wrażenie miałam już przy „Sile nawyku”. W tekście jest widoczna logiczna struktura, a autor prowadzi przez nią czytelnika operując obrazowymi przykładami. To bardzo cenne – zdecydowanie lepiej zapamiętuje się to co w treści najistotniejsze. A jest tu sporo wartościowych spostrzeżeń. Znajdziecie tu też sporą dawkę odwołań do badań i innych źródeł.

Ostatnio temat efektywności jest dla mnie wyjątkowo interesujący i o tym właśnie jest ta książka. O tym jak robić rzeczy mądrzej, szybciej i lepiej. Autor dowodzi, że jest kilka zasad, które sprawdzają się u każdego i w niemal każdej sytuacji. Jeśli jednak wydaje Ci się, że dostaniesz receptę „jak w 10 prostych krokach stać się mistrzem efektywności i zostać milionerem” to zdecydowanie nie ta pozycja.

Autor odnosi się do kilku obszarów, które wpływają na naszą efektywność i w których efektywność wydaje się mieć kluczowe znaczenie:

  • motywacja – o poczuciu sprawczości i większym celu,
  • zespoły – o poczuciu bezpieczeństwa w zespole i normach grupowych,
  • koncentracja – o tunelach poznawczych i modelach mentalnych,
  • cele – o celach gigantach i celach SMART (na prawdę dobrze o celach SMART 😀 )
  • zarządzanie kapitałem ludzkim – o kulturze organizacyjnej opartej na zaangażowaniu,
  • podejmowanie decyzji – o podejmowaniu decyzji między innymi na podstawie cudzych porażek,
  • pomysłowość – o zróżnicowanych zespołach i kreatywnej desperacji,
  • przyswajanie informacji – o skutecznej i czasem nieintencjonalnej nauce.

Na koniec dostajemy instrukcję jak korzystać z idei zawartych w książce – skondensowane i przełożone na czynności, które możesz wykonać sam, by wprowadzić zdobytą wiedzę w życie.

[buybox-widget category=”book” ean=”9788301188863″]

Upór – Angela Duckworth

Mama zawsze mi powtarzała, że zwariowałaby bez pracy. W moim życiu też jej nie brakuje, ale Angela Duckworth rzuciła na moje podejście do robienia czegokolwiek nowe światło.

Autorka przytaczając wyniki badań (w tym własnych) wskazuje, że zdecydowanie zbyt dużą wagę przywiązujemy do roli talentu w osiąganiu sukcesu. Wiele wskazuje na to, że owszem istnieją różnice pomiędzy poszczególnymi osobami, jedni mają pewne predyspozycje czy uzdolnienia – inni mają inne. To jednak co jest najważniejsze do przemierzenia drogi do sukcesu to pasja i wytrwałość. To też najlepsze predyktory przyszłości pojedynczych osób.

Duckworth twierdzi również, że pasję i wytrwałość można rozwijać. Zaczynając od poszukiwania własnych zainteresowań i angażowaniu się w nie, poprzez praktykę i podejmowaniu celowych działań powiązanych z jakąś szerszą ideą, aż po pielęgnowanie w sobie nadziei. Tak – nadziei. Nie chodzi o płytki optymizm, ale o możliwość rozwijania własnych umiejętności i niepoddawanie się. Nadzieja zaś zaczyna się w rozwojowym myśleniu, o którym pisze Carol Dweck, wzmacnianym poprzez optymistyczny monolog wewnętrzny.

To jednak co najbardziej uderza z tej lektury (jak i kolejnej) to fakt, jak bardzo nie doceniamy (choć twierdzimy, że jest inaczej) wartości ciężkiej pracy. Ludzi sukcesu (bez względu czy to przedsiębiorca, sportowiec czy muzyk) postrzegamy jako utalentowanych, mających smykałkę do czegoś. Tak lubimy na nich patrzeć i takim lubimy kibicować – półbogom trwającym gdzieś obok. Efekt jaki idzie za takim myśleniem jest taki, że zwalniamy siebie z odpowiedzialności za pracę nad sobą – skoro nie mam do tego talentu to po co się wysilać. Tyle, że żaden sukces nie przyszedł sam. Z czasem w półbogu, na którego patrzysz z zainteresowania poprzez wysiłek wykształciła się pasja, a dokładając kolejną ogromną dozę wytrwałego wysiłku mógł odnieść sukces – najprawdopodobniej to była harówka, która nie zawsze była przyjemna.

Ta książka jest dla mnie ważna z jeszcze jednego powodu. Autorka podpowiada jak rozwijać upór nie tylko w sobie czy w dzieciach w szkole, ale na co zwracać uwagę w domu, a że mam ten przywilej być mamą cudownego trzylatka – to dla mnie kluczowe.

Książka jest obszerna, ale na prawdę warto ją przeczytać. Jeśli jeszcze Cię nie przekonałam to poświęć chwilę na obejrzenie TEDTalk Angeli Duckworth.

[buybox-widget category=”book” ean=”9788375795561″]

Nowa psychologia sukcesu – Carol Dweck

Muszę przyznać, że tytuł wcale mnie nie zachęcił. Sama nie wiem, czego się spodziewałam, ale na pewno nie tego co znalazłam. Carol Dweck to uznana w świecie psychologii osobowość, która rzuca zupełnie nowe spojrzenie na to jak i co ludzie mogą w sobie rozwijać.

Teoria autorki opiera się na założeniu, że każdy z nas ma tendencje do nastawienia (mindset) na trwałość lub na rozwój. W zasadzie wszyscy mamy po trochu każdego – po prostu jesteśmy bardziej skłonni iść pewnym torem myślenia w określonych sytuacjach. To kiedy myślimy, a w konsekwencji działamy w dany sposób, można u siebie obserwować samodzielnie. Jeśli wiesz kiedy do władzy dochodzi nastawienie na trwałość, możesz pracować nad zmianą. Nastawienie, a już na pewno zachowanie charakterystyczne dla nastawienia na rozwój, można wypracować.

Czym jest nastawienie na trwałość? Niczym innym niż wiarą, że inteligencja, talent do malarstwa czy inne cechy są stałe. Jeśli jestem w czymś świetny to tak jest i będzie i nie muszę się wysilać, żeby to rozwijać, a jeśli coś mi nie wyjdzie to na pewno nie moja wina. Jeśli nie jestem w czymś dobry, to nie ma sensu ponosić żadnego wysiłku, bo i tak nie da się nic zrobić, skoro brakuje mi „iskierki bożej” w tym obszarze. Konsekwencją jest nadwrażliwość na porażki, brak chęć pracy nad sobą i brak wiary w to, że inni mogą się rozwijać (bardzo utwierdza myślenie stereotypowe).

Nastawienie na rozwój to zaś wiara w to, że choć każdy z nas może mieć nieco inne predyspozycje na początku, to pracą nad danym obszarem możemy zmienić niemal wszystko. I nie nie chodzi o to, że ja też mogę zostać mistrzem świata w lekkoatletyce, ale że w znaczący sposób mogę podnieść swoje umiejętności i że mogę być dobra w zasadzie we wszystkim. Pytanie ile czasu i energii chcę na to poświęcić.

Oczywiście wszystko poparte jest wynikami badań i eksperymentów oraz historiami ludzi, którzy w ramach jednego i drugiego nastawienia przeszli swoją życiową i zawodową ścieżkę. Autorka odnosi się do tego jak nasze myślenie odbiera szansę na sukces wielu ludziom, czasem nam samym.

Ta książka na pewno ląduje na mojej półce „zmieniających życie”. Czytam dużo, ale czasem trafiam na taką pozycję, która przewraca trochę mój świat w danym momencie. I właśnie po to istnieje ta półka – żebym nigdy o tych rewolucjach nie zapomniała 🙂

Możesz obejrzeć TEDTalk Carol Dweck o mocy wiary w to, że możesz się poprawić – w każdym obszarze swojego życia.

 

[buybox-widget category=”book” ean=”9788328707078″]

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *