Rozwój

Polacy nie gęsi…

Z okresu liceum pamiętam różne rzeczy.

Sercowe rozterki, brak pewności siebie przeplatany z poczuciem, że wszystko jest możliwe i że to wszystko (co najlepsze) przydarzy się właśnie mi. Pamiętam pierwsze imprezy, zakuwanie fizyki…

Iskierki moc

Pamiętam też lekcje polskiego, na której dowiedziałam się, że nie mam iskierki bożej. Tak właśnie moja nauczycielka nazywała talent pisarski – według niej Bóg mi go poskąpił. A ja zawsze chciałam pisać. Na jakiś czas zburzyło to moje pielęgnowane od dzieciństwa marzenie, ale dało też porządnego kuksańca by udowodnić jej, że się myli. Nigdy więcej nie powtórzyła tych słów.

Magia słów

Dziś kiedy dostęp do informacji jest tak prosty, a doświadczeni ludzie o wiele chętniej dzielą się swoja wiedzą, praca nad warsztatem pisarskim jest o wiele prostsza. Tak tego na prawdę można się nauczyć. Dziś mam więc dla Was propozycję książki, która Wam w tym pomoże.

Magia słów. Jak pisać teksty, które porwą tłumy. Joanna Wrycza-Bekier.

Czyta się ją lekko i przyjemnie. Strony naszpikowane są przydatnymi informacjami i przykładami, które bez trudu obrazują intencje autorki.

Niezwykle cenię sobie konkretnych rozmówców, którzy nie leją wody, by przykryć swoje braki w danym temacie. A to jest jedna z bardziej konkretnych książek jakie czytałam.

Autorka rozpoczyna od uświadomienia prostych rzeczy, na które niewiele osób zwraca uwagę na co dzień. Każdy z nas wychodząc z domu zamyka drzwi, ale czy zwracamy na to uwagę? Wiele rzeczy robimy automatycznie – na autopilocie. Podobnie jest z użytkowaniem języka.

Korzystamy z konkretnych słów i form, z czasem zapominając o ich właściwym, czasem nieoczywistym znaczeniu.

Nauka pisania to tylko namiastka tego co niesie ze sobą ta książka.

Piękno na nowo

Z liceum pamiętam też nudne omawianie materiału. Tak nudne, że nawet porywające teksty zamieniały się w bezsmakową breję.

Magia słów fascynuje rozkładem na czynniki pierwsze kunsztu mistrzów pióra. Wreszcie dostrzegam ich geniusz i piękno. To niesamowite, jak szeroko zamknięte były do tej pory moje oczy i serce.

Odwaga

Przemawiają do nas rzeczy, które nas poruszają. Mnie poruszyły słowa: „pisz odważnie”.

Autorka opisuje swoją przygodę z blogowaniem. Lęki i obawy, których doświadczyła są mi tak bliskie, że miałam wrażenie, że to ja piszę te słowa.

Jeśli nie boisz się, że to co piszesz, nie jest wystarczająco dobre… Jeśli szukasz sposobu na swoje pióro… to Magia słów jest doskonałą pozycja na początek przygody z pisaniem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *