Rozwój, Książki

Motywacyjne bzdury… ups

Mam chyba szczęście do małych żółtych książeczek. Okazują się niezwykle przydatne.

Dziś kilka słów o jednej z nich. 

„Co Cię nie zabije, to Cię wzmocni i inne motywacyjne bzdury”, to doskonała lektura dla wszystkich, którzy cenią sobie krytyczne myślenie i nie przyjmują na wiarę wszystkiego, co przynoszą ludowe porzekadła czy social mediowe cytaty.

Krytyczne myślenie jest dziś o tyle istotne, że ilość treści, która zalewa nas każdego dnia jest czasem przytłaczająca, a niektóre z nich brzmią tak dobrze, że po prostu chce się, żeby były prawdziwe. 

Niemniej nie tylko bywają nieprawdziwe, czasem mogą być wręcz szkodliwe. 

James Adonis sięga po cytaty ludzi, którzy odnieśli sukces, są podziwiani i często dokonali wielkich rzeczy dla aktualnego kształtu ludzkości. I rozprawianie się z tymi konkretnymi sentencjami, nie umniejsza absolutnie ich wkładowi w historię. Rozprawianie się z tymi konkretnymi sentencjami z pomocą wyników badań naukowych, daje możliwość krytycznego spojrzenia na bezmyślnie powtarzane słowa, które niosą ze sobą często otuchę, ale równie często sprowadzają na manowce. 

Zrobienie czegokolwiek bez odpowiedniej motywacji jest niezwykle trudne i często nieprzyjemne. Nie chodzi (ani mnie, ani autorowi) więc o to, że motywowanie siebie czy innych z wykorzystaniem cudzych sentencji jest niewłaściwe samo w sobie. To raczej kwestia doboru właściwych słów.

I tak na przykład słowa Ralpha Waldo Emersona „słaby człowiek wierzy w los; silny człowiek wierzy w przyczynę i skutek” czy Sereny Williams „szczęście nie ma tu nic do rzeczy”, zachęcają do ciężkiej pracy – to ich moc. Niestety pozwalają się łudzić, że mamy na wszystko wpływ, a tak po prostu nie jest. Każdy z nas rodzi się z określonymi zasobami fizycznymi, społecznymi itd. Oczywiście zasoby można rozwijać i ciężka praca jest tu niezwykle pomocna. Wagi szczęścia nie sposób jednak przecenić. To jakich nauczycieli spotykamy na swojej drodze, to do jakich zasobów zewnętrznych mamy dostęp, to czy znaleźliśmy się w odpowiedni czasie i miejscu ma ogromne znaczenie. Osobiście lubię myśleć, że „szczęściu można pomóc”, ale niedocenianie go może prowadzić do głębokiego poczucia niesprawiedliwości. 

Adonis przywołuje wiele badań dotyczących między innymi wpływu szczęścia na kariery zawodowe i choć brzmieć może to paradoksalnie to szczęście potrafimy mylić z umiejętnościami. Daniel Kahneman w Pułapkach myślenia (pisałam o tej książce tutu) również wskazywał na to jak bardzo nie doceniamy roli ślepego losu na nasze osobiste historie.

Jak się okazuje jednak i tu występuje spore zróżnicowanie. Badanie przeprowadzone w 2001 roku (Alesina, Glaeser, Sacerdote) pokazało, że w przypadku oceny przyczyn życia w ubóstwie Europejczycy w 54% obwiniali pecha, Amerykanie byli do tego skłonni tylko w 30% przypadków. Oczywiście przekłada się to na realne rozwiązania prawne i socjalne w poszczególnych krajach. 

Nie wszyscy ludzie sukcesu twierdzą, że ich dokonania to wynik tylko ciężkiej pracy. Bill Gates bez skrępowania mówi, o tym jak wiele miał szczęścia urodzić się w takiej a nie innej rodzinie, której znajomości i uposażenie pozwoliły na rozwijanie umiejętności w obszarze programowania. Patrząc z lotu ptaka nie sposób też nie zauważyć, że moment w historii rozwoju technologii, w którym Bill Gates rozpoczął swoją z nią przygodę, również miał znaczenie.

W książce „Co Cię nie zabije, to Cię wzmocni…” znajdziesz aż 18 takich mitów. Sprawdź, które z nich i w jaki sposób wpływają na Twoje życie. 

[buybox-widget category=”book” ean=”9788301200923″]

Bibliografia

A. Alesina, E. Glaeser, B. Sacerdote, Why doesn’t the US have a European-style welfare system?, Brookings Papers on Economic Activity, 2001, t. 3, nr 1, s. 1-66

One thought on “Motywacyjne bzdury… ups

  1. motywacja jest ważna, ale nie można na nią czekać do końca życia 🙂 ona musi być tylko dodatkiem to ciężkiej pracy, która czasami pomaga przyspieszyć obroty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *