Marka osobista, Rozmowy

Mój rok z kobietami – Paulina Zarębska

Markami osobistymi zajmuję się niemal od początku mojej pracy zawodowej. Miałam wielkie szczęście spotkać na swojej drodze osoby, które mnie inspirowały, choć nie zawsze miały tego świadomość. Jednym z istotnych projektów tego roku są dla mnie rozmowy z kobietami, które podziwiam. Zapraszam Was więc w podróż, podczas której zmierzymy się z mitami i posmakujemy różnorodności, która mnie pasjonuje i wzmacnia.

Paulina Zarębska – tancerka, choreografka, modelka i naukowiec.

Paulina Zarębska
Autorski spektakl taneczny pt. „iSelf”.

AWS: Jestem…

PZ: Osobą, która żyje pasją i z pasji. 

AWS: Twoja droga to?

PZ: Jako mała dziewczynka uczęszczałam do Ogniska Baletowego w Lublinie. Jeszcze wtedy nie wiedziałam, że taniec stanie się moją pasją i sposobem na życie. Choć często myślałam o studiach na Uniwersytecie Medycznym, wybrałam drogę, jaką podpowiadało mi serce. Już w liceum zostałam instruktorem w Studiu Tańca UDS i tam rozpoczęła się moja zawodowa taneczna przygoda.

Gdy przyszedł czas na wybór studiów wróciłam myślami do zainteresowań związanych z neuronauką oraz psychologią. Podczas studiów kognitywistycznych wpadłam na pomysł, aby połączyć naukę i pasję. I tak rozpoczęłam moją naukowo-taneczną drogę, którą kontynuuję obecnie na studiach doktoranckich na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Paulina Zarębska
Paulina Zarębska

AWS: Co dla Ciebie oznacza bycie marką osobistą?

PZ: W moim odczuciu, marka osobista to rozpoznawalność danego nazwiska silnie skorelowanego z jakąś konkretną wiedzą ekspercką i umiejętnościami, które ugruntowały się na przestrzeni dłuższego czasu, w taki sposób, że odbiorcy to konkretne nazwisko lub wizerunek danej osoby natychmiast kojarzą właśnie z tymi wartościami. 

Dla mnie marka osobista to jakość, indywidualność, styl i wiarygodność. 

AWS: Czy myślisz o sobie jak o marce? Dlaczego?

PZ: Gdy miałam kilkanaście lat, pani Anna Łukasiak, założycielka Studia Tańca UDS zaufała mi i dała szansę pracować w roli choreografa przy największych projektach artystycznych i telewizyjnych w Polsce. Wtedy poczułam, że z jednej z tancerek formacji tanecznej zaczęłam być postrzegana jako indywidualna artystka, choreograf. Wraz z kolejnymi projektami, wypracowałam sobie własny styl, który zaczął być kojarzony z moim nazwiskiem. Zaczęłam dostawać coraz więcej propozycji tworzenia choreografii.

Po wielu latach pracy jako choreograf spełniłam swoje marzenie i w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Lublin zrealizowałam autorski spektakl taneczny pt. „iSelf”, w którym dałam upust moim artystycznym fantazjom.

Teraz, po prawie dziesięciu latach pracy jako tancerz, instruktor i choreograf, mogę śmiało powiedzieć, że postrzegam siebie jako markę osobistą, ponieważ jestem artystką o sprecyzowanym, rozpoznawalnym stylu pracy, uczę tańca autorską metodą i jest to doceniane, może jeszcze nie na szeroką skalę, ale w lubelskim środowisku kulturalnym. 

Paulina Zarębska
Paulina Zarębska – zajęcia baletu.

AWS: Robisz wiele pasjonujących rzeczy – projektujesz choreografię, uczysz dzieciaki baletu, jesteś modelką i naukowcem. Jak udaje Ci się łączyć te płaszczyzny?

PZ: Tak naprawdę płaszczyzny te się przenikają i wzajemnie uzupełniają. Wykorzystując wiedzę związaną z moim kognitywistycznym wykształceniem, wiem jak stworzyć choreografię, która będzie atrakcyjna dla naszego mózgu. Wiedza na temat psychologii rozwojowej pomogła mi wypracować autorski program pracy z dziećmi, aby przy okazji nauki tańca, mogły rozwijać swoje zdolności poznawcze. Wieloletnia praktyka tańca jest niewątpliwie atutem w pracy z ciałem na planie zdjęciowym, natomiast doświadczenie pracy w formacji tanecznej przekłada się na współpracę w dużych projektach badawczych.  Wszystkie te dziedziny wymagają dużo poświęconego czasu, aby efektywnie  rozwijać się w każdej z nich. Jednak wiele lat intensywnej pracy nauczyło mnie dobrej dyscypliny i organizacji, aby móc realizować się w każdej z osobna. 

AWS: Fascynuje mnie jak przekładasz miłość do tańca na język nauki. Opowiedz proszę więcej o tym czym zajmujesz się jako kognitywistka.

PZ: Kognitywistyka jest interdyscyplinarną dziedziną, która pozwala badać taniec na wielu płaszczyznach. Osobiście skupiam się na językoznawstwie kognitywnym i badam, jak ucieleśnione poznanie świata wpływa na tworzenie tańca. Badam przede wszystkim ruch jako wyraz oraz interpretację pewnego rodzaju metafory, a także jak ta metafora w ruchu postrzegana jest przez odbiorców. Pasjonuje mnie również rozwój psychofizyczny dzieci, polepszanie ich mechanizmów pamięciowych oraz uczenia się poprzez taniec, ale i w samym tańcu. 

Paulina Zarębska
Paulina Zarębska – autorski spektakl taneczny pt. „iSelf”.

AWS: Z jakimi mitami w swoim życiu musiałaś / musisz się zmierzyć?

PZ: Gdy byłam nastoletnią dziewczyną i zaczynałam pracę na scenie, wiele osób przestrzegało mnie, że zawodowe podejście do tańca zniszczy mi zdrowie. Nic bardziej mylnego! Świadome traktowanie swojego ciała oraz dbanie o nie, nie tylko w trakcie treningu pozwala na pozostanie w zawodzie tancerza długi czas.

Często spotykałam się także z twierdzeniem, że nie jest możliwe pogodzenie nauki i mojej pracy, dlatego też należy wybrać jedną dziedzinę, w której będzie się najlepszym. W moim przypadku połączenie obu tych płaszczyzn wpłynęło korzystnie na mój rozwój, dając mi satysfakcję i radość z możliwości łączenia pasji i nauki.

AWS: Co jest dla Ciebie najważniejsze w życiu, które wybrałaś?

PZ: Najważniejsze jest dla mnie życie w zgodzie ze samą sobą i nieprzestawanie robienia tego, co się kocha oraz wspieranie w tym także innych. Stawianie sobie nowych wyzwań i ich realizacja to również ważny dla mnie aspekt. Istotnym elementem mojego życia jest także działalność charytatywna.  Nie zapominam w tym wszystkim o mojej rodzinie, dzięki której mogę robić to, co kocham. 

Paulina Zarębska

AWS: Co chciałabyś wiedzieć (a nie wiedziałaś) o biznesie i budowaniu marki kiedy zaczynałaś?

PZ: Nawiązując do klasycznej myśli filozoficznej, wiem, że wiem jeszcze niewiele na ten temat. Moja marka budowała się sukcesywnie i samoistnie. Do tej pory, podejmowałam działania intuicyjnie. Dopiero od jakiegoś czasu, za sprawą również i Ciebie, zaczęłam pojmować siebie jako markę osobistą. Jednakże uważam, że w środowisku artystycznym jest to bardzo ważny element biznesu i powinniśmy pogłębiać naszą wiedzę na ten temat. W szczególności, w dobie social mediów, gdzie marka osobista stała się ważnym aspektem, a często sprowadza się tylko do samego wizerunku. Trudno oceniać tancerza przez inny pryzmat niż atrakcyjność wizualna jego ruchu lub choreografii, ale chciałabym, aby moja marka osobista kojarzona była także z moją wiedzą na temat naukowego, bardziej teoretycznego aspektu tańca. Dlatego chciałabym dowiedzieć się więcej, w jaki sposób komunikować, by odbiorca mógł postrzegać mnie w taki właśnie sposób.


Paulinę możesz obserwować między innymi na Instagramie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *