Marka osobista

Dress code – jak nie dać się zwariować

Na temat dress code napisano już na prawdę sporo. Sieć pełna jest artykułów dotyczących zasad właściwego ubioru. Podstawą jednak stworzenia właściwego kodeksu dobrych manier jest zrozumienie powodów, dla których należy go spisać i stosować. A co do tego ma dress code? Jest jednym z podstawowych składników kodeksu dobrych manier przedsiębiorstwa.

No więc po co to wszystko – jak już pisałam wcześniej uznać to należy za wyraz szacunku dla Klientów i przedstawicieli podmiotów współpracujących z przedsiębiorstwem. Oczywiście dress code to tylko jeden z elementów obok równie ważnych jak np.: standardu obsługi, kreacji przestrzeni wewnętrznej i zewnętrznej, w których funkcjonuje przedsiębiorstwo.

Drugim ważnym powodem, dla którego profesjonalny wygląd jest tak istotny to stopień wiarygodności, jaki możemy osiągnąć poprzez odpowiednie do sytuacji wykreowanie swojego wizerunku.

Są grupy zawodowe, które zmuszone są do bardzo restrykcyjnego przestrzegania pewnych zasad, są też takie, w których można sobie pozwolić na odrobinę szaleństwa. Istnieją również takie zawody, w których zasadą jest nieprzestrzeganie jakichkolwiek zasad – o tym jednak z samej definicji pisać nie muszę 🙂

Wiele firm wymaga pół oficjalnego stroju – jest to chyba największa grupa w polskich realiach. Co to oznacza? Tu podstawową zasadą niech będzie zdrowy rozsądek, który też przeważnie jest najlepszym doradcą. Ze strojem pół formalnym świetnie poradzicie sobie z kilkoma elementarnymi składnikami szafy:

1. biała koszula – z długim lub / i krótkim rękawem

zdj. – nikoletta.pl

zdj. – sklep.everynature.pl

Jest to absolutna podstawa profesjonalnego wyglądu (choć bez trudu można ją zaaranżować na gorącą randkę

zdj. – stylistka.pl

Ta uniwersalność sprawia, że bez względu na panujące trendy jest to absolutny „must have” (jak ja nie lubię tego określenia) każdej szafy

2. ciemne spodnie – tu długość może wahać się od pełnej do kolana – szorty absolutnie odpadają, co do kolorystyki to wcale nie muszą być czarne, równie dobrze sprawdzają się szare, granatowe, ciemnozielone, bordowe i tak mogę jeszcze długo wymieniać; materiał też nie jest istotny. Świetnie będą się sprawdzały zarówno dżinsy, ale w wypadku tego materiału zdecydowanie w kolorze czarnym, jak i garniturowe spodnie.

zdj. – webkupiec.pl

3. ołówkowa spódnica – widać ją na pierwszym zdjęciu. Podstawa oficjalnego stroju do pracy. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się ciemne kolory, ale najważniejsza jest długość – nie krótsza niż 5 cm nad kolano, choć ja sugerowałabym tuż nad kolano. Na szczęście można ją aranżować na wiele sposobów więc przyda się nie tylko do pracy.

zdj. – jestesmodna.pl

4. żakiet – i tu właściwie pełna dowolność – nawet dresowy będzie się świetnie prezentował.

zdj. – bonprix.pl

5. czółenka i baleriny – tu jestem tradycjonalistką a więc buty powinny być zabudowane zarówno w palcach i pięcie i to przez cały rok. Czółenka to najbardziej klasyczne obuwie, czasem jednak obcas bywa zbyt męczący, tak więc warto mieć w szafie proste i wygodne baleriny. Kolorystyka – czarne jako podstawa, każdy inny kolor ożywi i urozmaici wygląd.

zdj. – butybutybuty.pl

6. makijaż i dodatki – niezwykle ważne elementy, w końcu to one stawiają kropkę nad i. Makijaż nie tylko podkreśla urodę, ale przede wszystkim poprawia wygląd skóry i pomaga w utrzymaniu świeżego wyglądu – a to wbrew pozorom bardzo istotne. Dodatkowo kobiety w pełnym, ale delikatnym makijażu są postrzegane jako bardziej wiarygodne, nie mówiąc już o atrakcyjności. Akcesoria mogą nam pomóc podkreślić nasz status, stanowisko lub po prostu uatrakcyjnić zestaw. Należy jednak pamiętać, że zbyt duża ilość lub zbyt ostentacyjna biżuteria będzie wyglądać nie taktownie.

Z taką bazą możecie wszystko. Kilka topów i t-shirtów, apaszka, naszyjnik, cardigan i macie nieskończoną ilość zestawów idealnych do pracy i co najważniejsze – mniej lub bardziej formalnych w zależności od sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *