Komunikacja i marketing

Dlaczego i jak używać LinkedIn?

Dla kogo?

LinkedIn to niewątpliwie doskonałe narzędzie budowania wizerunku profesjonalisty. Platforma daje bardzo szerokie możliwości zarówno w kontekście prezentacji własnego doświadczenia (jeśli masz się już czym pochwalić), jak i nauki od bardziej doświadczonych przedstawicieli mojej branży czy po prostu autorytetów dziedziny, która Cię interesuje.

Co jednak chyba najważniejsze, pozwala na nawiązywanie wartościowych zawodowych kontaktów. Więc w zależności od tego czego potrzebujesz może pomóc Ci zdobyć wymarzoną pracę, pozyskać świetnego pracownika lub sprzedawać usługi czy produkty marki, którą reprezentujesz. Wszystkie te cele realizować możesz na bazie budowania relacji z członkami tej społeczności. Nachalna sprzedaż siebie lub firmy nie jest tu mile widziana.

Na początek…

LinkedIn to sieć profesjonalnych kontaktów, a nie wirtualne CV. To co zamieścisz na profilu jest tylko pretekstem do rozmowy, a największa siła serwisu to możliwość budowania biznesowych relacji.

To czym wypełniasz profil ma więc bardzo duże znaczenie, ale nie jest wystarczające by odnieść sukces na LinkedIn.

Przed założeniem profilu na LinkedIn należy dobrze przemyśleć cel, który temu przyświeca.

Kiedy już to wiesz możesz zabrać się za zbudowanie wiarygodnego i interesującego profilu. Zadbaj więc na początek o profesjonalne i oddające charakter Twojej marki osobistej zdjęcia (profilowe i w tle). Profile ze zdjęciem są 11 razy chętniej przeglądane niż te bez zdjęcia profilowego. Dorzuć do tego nagłówek, który będzie przykuwał uwagę i ułatwiał dotarcie do Twojego profilu zarówno wewnątrz LinkedIn, jak i z poziomu innych wyszukiwarek. To doskonałe miejsce by pokazać to czym się zajmujesz jak i obietnicę Twojej marki osobistej (brand statement).

Potem podsumowanie – zwięzłe, treściwe, łatwo przyswajalne. Złe przygotowanie tej części to drugi najpoważniejszy błąd jak zdarza się na LinkedIn. Pokaż tu swoje największe sukcesy. Pokaż co jest dla Ciebie ważne. Przygotuj je tak jakby to miała być jedyna rzecz, która będzie widoczna.

Słowa to jedno, ale LinkedIn daje Ci możliwość potwierdzania doświadczenia i dokonań poprzez linki, zdjęcia i inne materiały – korzystaj z nich zarówno w podsumowaniu, jak i przebiegu pracy zawodowej. Co prawda przed zmianą wyglądu, która miała ostatnio miejsce, były one bardziej wyróżnione, jednak nadal są świetnym rozwinięciem profilu.

Specjalne sekcje ułatwiają prezentację organizacji, projektów i publikacji, które pojawiły się w Twoim życiorysie. To jednak co jest największą zaletą LinkedIn, to możliwość czerpania inspiracji, uczenia się od autorytetów danej dziedziny oraz możliwość nawiązywania kontaktów w sferze biznesowej.

Siła rekomendacji

Warto podkreślić znaczenie rekomendacji, których mogą udzielić Ci Twoi współpracownicy i klienci. To wyjątkowa funkcja, która znacznie podnosi wiarygodność Twojej marki osobistej jako eksperta czy godnego polecenia pracownika i która nadal wyróżnia LinkedIn na tle innych serwisów społecznościowych.

Rekomendacje udzielane przez innych członków społeczności są eksponowane na profilu, podobnie jak umiejętności, które mogą być przez nich potwierdzane. To rozwiązanie wymaga minimalnego zaangażowania – Ty podajesz listę umiejętności a serwis sam podpowiada członkom Twojej sieci, że mogą potwierdzić je jednym kliknięciem.

Jeśli więc wkroczysz lub wkroczyłeś już na LinkedIn, ale nie korzystasz z niego zbyt często i aktywnie to warto zacząć od potwierdzania umiejętności ludzi, którzy dodali Cię do swojej sieci. Jest spora szansa, że odwzajemnią ten gest.

Nie obawiaj się też prosić o rekomendacje. Jeśli wykonałeś pracę dobrze Twoi współpracownicy czy klienci chętnie Cię polecą.

Oprócz aktywności w sieci Twoich kontaktów warto dołączyć do grup tematycznych, gdzie możesz czerpać z doświadczenia autorytetów i wchodzić z nimi w dyskusje. Wartościowa rozmowa to podstawa budowania wartościowej relacji. Spędź więc trochę czasu na poznaniu grupy, a potem dostarczaj merytorycznego głosu w toczących się dysputach.

A kiedy będziesz gotowy – dziel się swoją wiedzą i doświadczeniem. Najlepiej publikując treści bezpośrednio w LinkedIn. Artykuły, które możesz tam publikować z pomocą bardzo prostego edytora są lepiej eksponowane na profilu niż pozostałe aktywności, czyli np. udostępnianie linku zewnętrznego. Co więcej – trafiasz tu bezpośrednio do swoich biznesowych odbiorców.

Przekonaj się sam

Jak każdego narzędzia – LinkedIn też można się nauczyć. Budowanie wizerunku eksperta z wykorzystaniem sieci profesjonalnych kontaktów jest jak każda inna umiejętność – żeby ją opanować trzeba wiedzieć po co się jej uczysz, określić cel, który ma Ci pomóc zrealizować, ćwiczyć, eksperymentować i regularnie weryfikować wyniki.

Forma nauki nie ma większego znaczenia, ale dla tych, którzy lubią skondensowaną i praktyczną wiedzę mogę podpowiedzieć, że Monika Czaplicka przygotowała dla eduweb.pl kurs pt: Kurs LinkedIn i Personal Branding – Budowanie Marki Osobistej.

Monika Czaplicka to silna marka osobista, więc kiedy eduweb.pl zaproponowało, żebym przyjrzała się kursowi nie miałam wątpliwości, że warto. I nie zawiodłam się. Te kilka godzin z Moniką, która spokojnym głosem krok po kroku tłumaczy specyfikę LinkedIn, to jak korzystać z serwisu, przedstawia przykłady dobrych praktyk i dorzuca do tego ciekawostki i zewnętrzne narzędzia wspierające – to na pewno wartościowo wykorzystany czas.

Niestety kurs ma też wadę. LinkedIn znacząco odmienił wygląd wersji deskopowej, kurs zaś nagrany został jeszcze przed tą zmianą. Zmiana wyglądu oznacza nie tylko ingerencję w kolorystykę, ale i układ funkcjonalny, przynajmniej części elementów oraz korektę pomiędzy opcjami dostępnymi w bezpłatnej wersji i pakietami płatnymi. Jest to o tyle utrudnienie, że Monika pokazuje dokładnie gdzie znajdują się określone funkcje, co dla osób dopiero rozpoczynających przygodę z serwisem było sporym ułatwieniem. Eduweb.pl planuje dograć dodatkową lekcję, która odniesie się właśnie do tych zmian (terminu niestety nie znam).

Jeśli interesuje Cię dostęp do kursu to mam dla Ciebie kod rabatowy (10%). Wystarczy wpisać SILNAMARKA w pole Chcę zrealizować Kartę Podarunkową. Kod ważny jest do 15 marca 2017.

LinkedIn to bardzo przydatne narzędzie, którego twórcy nie spoczęli na laurach i wciąż pracują nad rozwojem serwisu i usług z nim związanych. Czy kierunek, który obrali (przynajmniej sądząc po ostatnich zmianach) jest właściwy okaże się pewnie za jakiś czas. Warto jednak poznać serwis i podjąć przekonać się czy pomoże Ci w realizacji założonych celów. Czego Ci niezmiennie życzę 🙂

 

Wpis powstał we współpracy z eduweb.pl

 

 

2 thoughts on “Dlaczego i jak używać LinkedIn?

  1. Bardzo konkretny i rzeczowy artykuł! Podsiadanie i prowadzenie konta na LinkedIn to istotny aspekt promowania marki własnej. Dzięki niemu można nie tylko pozyskać nowe kontakty ale także uwiarygodnić swój wizerunek w sieci, chociażby przez uzasadnienie, że to co się podało w CV czy na innych stronach jest prawdą. Dodatkowo Google coraz bardziej bierze pod uwagę autorytet autora, dlatego warto zadbać o obecność na LinkedIn. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *