Czym personal branding nie jest…

Czym personal branding nie jest…

Kreacja wizerunku, budowanie marki osobistej… personal branding… nazw jest sporo, żadna wg. mnie do końca nie oddaje tego co jest moją wielką pasją i istotą mojej pracy.

Nie mam zamiaru konstruować neologizmów czy też testować kolejnych zapożyczeń, czuję jednak potrzebę podzielenia się tym czym w mojej ocenie personal branding nie jest i czym nigdy nie powinien się stać.

Ta potrzeba wynika wprost z pytania jakie niedawno mi zadano. Cytować nie będę, gdyż pamięć już zdecydowanie nie ta ;), ale meritum pytania można by sparafrazować tak: Jakiej spektakularnej zmiany czyjejś osoby dokonałaś?

 

Zacznę jednak od początku…

Definicja?

Budowanie marki osobistej to przede wszystkim podejmowanie świadomych decyzji. I w zasadzie na tym mogłabym zakończyć, bo dalej jest już tylko zestaw narzędzi, którymi im wprawniej się posługujesz tym lepsze efekty osiągasz – jak w każdej dziedzinie życia.

Z jakiegoś jednak powodu często spotykam się z przekonaniem, że kreacja wizerunku osobistego to tworzenie zasłony dymnej, która nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Prawda jest zgoła inna i w dodatku bardzo prosta.

Czary?

Personal branding / budowanie marki osobistej / kreacja wizerunku to nie żadne czary ani oszustwo. To raczej zdanie sobie sprawy z faktu, że każdy z nas jakiś wizerunek w oczach innych ludzi posiada, czy to mu się podoba czy nie. A jeśli już tę świadomość mamy to możemy równie świadomie zdecydować czy nas to obchodzi czy nie.

A co mnie to obchodzi?

Znam osoby, które kwestie wizerunkowe mają za nic i świetnie sobie radzą zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym, ale znam też takich, dla których ich własny wizerunek jest największą kłodą pod nogami, z którą przyszło im się zmierzyć.

Każda decyzja, którą podejmujesz wywiera wpływ na to jak jesteś odbierany /a. Nie dajmy się jednak zwariować, nie chodzi też o programowanie najmniejszego kroku (choć i takich ludzi spotykam na swojej drodze).

Wartości

Kreowanie wizerunku na wszystkich jego etapach powinno być oparte na wartościach, jakimi kierujesz się w życiu. Wszystko to co pokazujesz powinno wypływać z Ciebie samej / samego. Wtedy nie tylko masz gwarancję, że Twój wizerunek jest spójny z tym co robisz i jaki/a jesteś, ale też gwarantujesz sobie wiarygodność, która w mojej ocenie jest niezwykle ważna, szczególnie dzisiaj.

Zasady

Znajomość norm i zasad ułatwia życie, a świadomość skutków konkretnych działań pozwala podjąć Ci decyzję, które z tych zasad chcesz łamać. Tak – łamanie zasad też jest doskonałym narzędziem kreacji wizerunku. Wszystko sprowadza się do tego, żebyś to Ty panował/a nad tym jak widzą Cię inni (na tyle na ile jest to możliwe ;)), a nie Twój wizerunek determinował to kim jesteś, kim się stajesz i co robisz.

Spektakularne zmiany

A wracając do spektakularnych zmian… Często zmiana wizerunku jest spektakularna, a że takie zmiany są powodem lub skutkiem zmian w życiu (mentalnych, sercowych, zawodowych…) to można odnieść wrażenie, że trener wizerunku jest magikiem :)… ale prawda jest taka, że nim nie jest. Jeśli w kimś zachodzą tak głębokie zmiany to składa się na to wiele czynników i na większość z nich personal brander (to chyba najbrzydsze z możliwych określeń) nie ma wpływu. Może on być jedynie doradcą, w jaki sposób dopasować zewnętrzne oznaki naszego jestestwa do tego co siedzi w naszych sercach i umysłach.